Pełnomocnictwo notarialne

pełnomocnictwo notarialne

Pełnomocnictwo notarialne

Pełnomocnictwo notarialne polega na ustanowieniu pełnomocnika, który pomoże nam w sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie załatwić spraw, czy też uczestniczyć w dotyczących nas czynnościach prawnych osobiście. Dzięki temu osoba stająca się pełnomocnikiem może wykonywać określone czynności prawne, jak np. podpisywanie określonych dokumentów, kupowanie samochodu, sprzedaży działki, czy odebranie emerytury z poczty.
Mocodawca to oczywiście osoba udzielająca pełnomocnictwa, która do ważności czynności musi mieć zdolność do czynności prawnych.
Pełnomocnik to osoba fizyczna bądź prawna, na której rzecz zostało udzielone pełnomocnictwo.

Pełnomocnictwo notarialne – formy i rodzaje?

Zastanawiasz się, czy pełnomocnictwo notarialne jest potrzebne do wszystkiego oraz kiedy jest wymagane? Poniżej przedstawiamy formy pełnomocnictwa oraz kiedy i do czego możemy je wykorzystać.

  • Pełnomocnictwo w zwykłej formie pisemnej (ogólne) – najczęściej udzielane do czynności tzw. zwykłego zarządu, tj. reprezentowania przed instytucjami, osobami fizycznymi i prawnymi, organami administracji rządowej i samorządowej, urzędami, w tym urzędami skarbowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Narodowym Funduszem Zdrowia.
  • Pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym (rodzajowe) – coraz powszechniej stosowana forma, na życzenie Klientów do czynności zwykłego zarządu, wyżej wymienionych oraz do czynności, do których, zgodnie z przepisami prawa wymagana jest taka forma, np. do zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, do sprzedaży przedsiębiorstwa czy też udziału w licytacji. Może się okazać nieoceniona przy bardziej prozaicznych czynnościach, jak np. przedłużeniu umowy najmu lokalu biurowego lub zawieranie umów z nowymi pracownikami. 
  • Pełnomocnictwo rodzajowe to również upoważnienie, dla pewnych powtarzalnych co miesiąc działań, np. odbioru emerytury z poczty czy pobierania czynszu za najem mieszkania.
  • Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego (szczególne) – wymagane jest zawsze w sprawach związanych z obrotem nieruchomościami, czy też sprzedaży samochodu.
 

Pełnomocnictwo notarialne osoby chorej lub starszej

Jeżeli jesteś osobą starszą lub chorą, również powinieneś pomyśleć o pełnomocnictwie notarialnym. Na pewno ułatwi to załatwianie spraw rodzinie w Twoim imieniu.

Pełnomocnik – kto może nim być?

Kodeks cywilny zakłada bardzo swobodne kryteria, jakie należy spełnić, by móc zostać pełnomocnikiem. Taką funkcję może objąć już osoba mająca jedynie część czynności prawnych. Na pełnomocnika można wyznaczyć osoby w różnym wieku, niezależnie m.in. od ich stanu majątkowego, wykształcenia, stopnia pokrewieństwa, znajomości lub powinowactwa itp.

Istnieją pewne warunki dla określonych spraw:

Sprawy administracyjne w urzędach – każda wyznaczona przez mocodawcę osoba.
Warunek: musi być pełnoletnia i posiadać zdolność do czynności prawnych. Może być to członek rodziny, np. małżonek, dziecko, ale także osoba obca – koleżanka, sąsiadka.

Sąd cywilny – tutaj może reprezentować adwokat (radca prawny) lub osoba bliska (np. współmałżonek, jedno z rodzeństwa). W sprawach o ustalenie ojcostwa i alimenty pełnomocnikiem może być też przedstawiciel pomocy społecznej.

Sprawy karne – tylko radca prawny lub adwokat.

 

Jak cofnąć pełnomocnictwo notarialne?

Pełnomocnictwo może zostać cofnięte w każdej chwili bez zgody pełnomocnika (art. 101 kodeksu cywilnego). Jego cofnięcie najczęściej następuje, kiedy pełnomocnik nie odgrywa powierzonej mu roli, popełnia błędy, tym samym naraża mocodawcę na niekorzystne skutki prawne. Cofnięcie pełnomocnictwa jest oświadczeniem woli (najczęściej składanym na piśmie) informującym o odwołaniu upoważnienia. Oświadczenie powinno zawierać:
miejsce i datę sporządzenia,
tytuł – „Odwołanie pełnomocnictwa”,
wskazanie mocodawcy,
wskazanie pełnomocnika,
oznaczenie rodzaju pełnomocnictwa, które było udzielone pierwotnie i zakres jego odwołania,
własnoręczny podpis mocodawcy.

 

Zachęcamy
do zapoznania się
z obowiązującymi opłatami
notarialnymi

Zachęcamy
do zapoznania się
z pełną ofertą
Świadczonych usług

Przydatne linki oraz akty prawne,
na podstawie których dokonywane są
czynności notarialne

  • Ustawa „Prawo o notariacie” (pobierz)
  • Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi (pobierz)
  • Ustawa o księgach wieczystych i hipotece (pobierz)
  • Kodeks postępowania cywilnegpo (pobierz)
  • Ministerstwo Sprawiedliwości
  • Kodeks cywilny (pobierz)
  • Kodeks spółek handlowych (pobierz)
  • Rozporządzenie ministra w sprawie
    taksy notarialnej (pobierz)
  • Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (pobierz)

ZapraszamY DO KONTAKTU z NASZĄ KANCELARIĄ