Jakie opłaty notarialne pobiera notariusz?

Niektóre czynności prawne dla swojej ważności wymagają formy aktu notarialnego. Koszty czynności notarialnych zależą od wartości i rodzaju ich przedmiotu. 

Maksymalna stawka taksy notarialnej za czynności notarialne zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej. Za wartość przedmiotu czynności notarialnej przyjmuje się wartość podaną przez stronę (strony) czynności, z uwzględnieniem zasad przewidzianych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn albo w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy obliczaniu wartości przedmiotu czynności notarialnej nie odlicza się obciążeń i bonifikat.

Taksa notarialna, naliczana jest od wartości czynności notarialne. Kwota taksy notarialnej jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.06.2004 w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej ((Dz.U. z 2004 r., Nr 148 poz. 1564), powiększone o należny podatek VAT. Taksa notarialna obowiązuje na terenie całego kraju i reguluje maksymalną kwotę należną za wykonanie danej notarialnej czynności. Opłata jest zależna od wartości przedmiotu danej notarialnej czynności. Jest ona naliczana procentowo lub kwotowo.

Wynagrodzenie notariusza jest uwarunkowane wartością przedmiotu czynności notarialnej, jednak w przypadku wielu czynności wysokość taksy została określona kwotowo – co jest wymienione w paragrafach 8-16 powołanego rozporządzenia.

Usługi notarialne obejmuje podatek od usług (VAT) i towarów wynoszący aktualnie 23%. Do pobieranej taksy notarialnej  jest zatem doliczany podatek VAT.

Notariusz w  trakcie wykonywania czynności prawnych, jest zobowiązany zarówno pobrać a następnie odprowadzić podatek na rzecz Skarbu Państwa i samorządów. Mowa tutaj o podatkach:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych
  • podatek od darowizny, oraz na rachunki właściwych sądów rejonowych
  • opłatę sądową od wniosków o wpisy w księgach wieczystych zawartych w aktach notarialnych.
    UWAGA – za dokonywanie tych czynności notariusze nie pobierają jakiegokolwiek wynagrodzenia. Notariusz za swoją pracę pobiera taksę albo notarialną. 

Od pobranego wynagrodzenia-taksy notarialnej notariusze obliczają, pobierają i wpłacają na rachunki właściwych urzędów skarbowych podatek od towarów i usług (VAT). Podatek VAT, czyli podatek od wartości dodanej wynosi 23%.

Inne artykuły

kiedy notariusz może odmówić czynności
Faq

Kiedy notariusz może odmówić czynności.

Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, może odmówić dokonania określonej czynności notarialnej jeśli uzna, że jest ona niezgodna z prawem lub godzi w interesy stron bądź innych osób. Reguluje to art.

Czytaj
europejskie poświadczenie spadkowe
Faq

Europejskie poświadczenie spadkowe

Europejskie poświadczenie spadkowe potwierdza prawo do spadku lub do poszczególnych przedmiotów spadkowych, które przysługują spadkobiercom, zapisobiercom, wykonawcom testamentu lub zarządcom spadku. Europejskie Poświadczenie Spadkowe to dokument potwierdzający dla spadkobiercy, czy

Czytaj
intercyza
Faq

Intercyza – do czego służy?

Intercyza to umowa regulująca kwestie majątkowe między małżonkami lub osobami zamierzającymi zawrzeć związek małżeński. Bez zawierania umowy, z chwilą zawarcia małżeństwa, między małżonkami powstaje automatycznie ustawowa wspólność majątkowa, a więc praktycznie

Czytaj

nasze dane kontaktowe

Skontaktuj się z nami już teraz!

Skorzystaj z formularza kontaktowego i napisz do nas. Na Twoją wiadomość odpowiemy tak szybko, jak to będzie możliwe.