Księga wieczysta obejmuje 4 działy, z których każdy jest przypisany odpowiedniemu rodzajowi informacji. Bez względu na rodzaj nieruchomości: dom, mieszkanie, działka z domami – budowa ksiąg pozostaje niezmienna. Warto posiadać wiedzę na temat zawartości poszczególnych działów, by sprawniej i szybciej znaleźć potrzebne nam informacje.
1 dział KW– daje ogólną informację na temat położenia nieruchomości: adres, powierzchnia oraz bardziej szczegółowe: liczbę kondygnacji, ilość pomieszczeń itd. Dodatkowe informacje takie jak: prawo lub jego brak do poruszania się po innych działkach, zasady korzystania z parkingu czy placu zabaw.
2 dział KW – informacje dotyczące właściciela lub użytkownika nieruchomości. Jeśli mamy do czynienia z większą liczbą właścicieli, w tym dziale mamy zapis o wielkości ich udziału.
3 dział KW – zawiera informacje o prawach i roszczeniach dotyczących nieruchomości. Podawane są tutaj treści na temat obciążeń nieruchomości: gruntowe służebności, czyli prawa lub jego braku przechodzenia przez działkę. Jest to istotny dział dla nabywców, gdyż tutaj znajdziemy informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości.
4 dział KW – hipoteka ze szczegółowym podaniem wysokości waluty oraz jej rodzaju, a więc ewentualnego obciążenia nieruchomości. Dział bardzo ważny dla osób planujących zakup danej nieruchomości.
Obowiązkiem notariusza jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej, jeżeli dokument ustanawiający prawo własności został sporządzony w formie aktu notarialnego. Notariusz przesyła wniosek do Sądu Rejonowego przez system teleinformatyczny, obsługujący postępowanie sądowe. Warto wiedzieć, że notariusz powinien złożyć taki wniosek nie później niż w dniu sporządzenia aktu notarialnego, określającego zmiany w prawie własności do nieruchomości. Taki wniosek jest rejestrowany automatycznie. W sytuacjach, w których nabycie nieruchomości nastąpiło w wyniku dziedziczenia, wywłaszczenia lub zasiedzenia – wniosek o wpis do księgi wieczystej składa właściciel nieruchomości.
Notariusz musi pokierować i podpowiedzieć jakie czynności należy wykonać przed nabyciem nieruchomości czy też prawa wieczystego użytkowania lub też własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Kancelaria Notarialna Michała Błaszczyka zaprasza do kontaktu w celu świadczenie usług notarialnych w tym dotyczących ksiąg wieczystych.
Informacje zawarte w księgach dostępne są online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia nieruchomości w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Uzyskanie tych danych jest bezpłatne. Na stronę należy wpisać numer księgi wieczystej, który składa się z 4 znakowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym księga została założona, numeru repertorium księgi i cyfry kontrolnej.
W przypadku: