Notariusz jako osoba zaufania publicznego jest zachowany do dochowania tajemnicy notarialnej. To nadrzędne wymaganie wobec notariusza.
Przy wykonywaniu swojego zawodu kieruje się zasadą : uczciwości, rzetelności , niezależności oraz bezstronności. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza do jego ogólnych obowiązków miedzy innymi należy zaliczyć :
- dokonywanie czynności zawodowych zgodnie z prawem, według najlepszej woli i wiedzy oraz z należytą starannością.
- Mimo wykonywania czynności zawodowych zgodnie z prawem notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej, jeśli czynność ta została dokonana z naruszeniem zasad etyki zawodowej notariusza.
- Dokonywanie wszelkich czynności notarialnych osobiście. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której notariusz wydaje zgodę na to, aby osoba korzystająca z bliskich związków z notariuszem zastąpiła go w jakichkolwiek czynnościach należących wyłącznie do jego kompetencji.
- Istnieje bezwzględny zakaz pobierania innych korzyści niż wynagrodzenie w związku z wykonywaniem czynności należących do jego kompetencji .
- Notariusz w ramach prowadzonej kancelarii notarialnej o wszystkich okolicznościach, których dowiedział się w związku dokonywaną czynnością notarialną jest obowiązany do zachowania w tajemnicy. Obowiązek ten nie ustaje w momencie odwołania notariusza.
- W przypadku składania zeznać przez notariusza przed sądem w charakterze świadka obowiązek taki wygasa chyba, że wyjawienie tajemnicy zagraża powszechnemu dobru albo ważnemu interesowi prywatnemu. W takim przypadku do zwolnienia z tajemnicy notarialnej uprawnioną jednostką jest aktualnie urzędujący Minister Sprawiedliwości.
- Wiarygodny notariusz dysponuje szeregiem środków zapewniających zachowanie w tajemnicy informacji przekazywanych do kancelarii notarialnej. Wybór sprawdzonego notariusza gwarantuje ochronę danych osobowych, tajemnicy handlowej czy historii rodzinnej. Dobry notariusz znając okoliczności sprawy pozostaje niezależny od każdej ze stron czynności notarialnej.